Pregnancy Fashion

Witam Kochani,

Dzisiaj chciałam napisać coś na temat tzw. mojej modzie ciążowej.  Zauważyłam że w czasie ciąży trudno jest znaleźć ubrania które są wygodne i przy okazji modne.

Processed with VSCO with a6 preset

Dużo sklepów z moda ciążowa maja ciuchy które są obszerne albo nie w moim stylu. Zauważyłam że tendencja jest zasłonić brzuszek ale dlaczego… przecież jestem w ciazy i dlaczego mam to ukrywać ?! W ciuchach bardziej zakrywających brzuszek przynajmniej ja wyglądałam  na wieksza wiec postawiłam na ciuchy które są bardziej opinające ciało i przy tym wygodne. Wszystko kupuje w normalnych sklepach (dużo przez internet) , sieciówkach tylko kupuje o rozmiar większe (czyli z S na M) . Szczerze mówiąc z ciążowych rzeczy to kupiłam tylko spodnie ciążowe w H&M i na to by było tyle. Nie chce wydawać pieniążków na ciuchy ktore juz nie bede mogl wlozyc po ciąży. Kupuje dużo sukienek które są normalnie nie ciążowe. Bardzo je lubie bo sa wygodne oraz w moim stylu. Zazwyczaj dodaje do nich akcesoria jak wisiorki czy jak jest zimniej kurtkę. Korzyśc z noszenia tych sukienek jest taka ze moge je wciąż ubrać po ciąży. Kupuje ciuchy w sklepach jak Forever21, H&M, czy przez internet za stron Fashion Nova , prettylittething czy Missguided. U mnie jeszcze w Los Angeles ciepło jest więc trochę mogę jeszcze pochodzić w sukienkach ale na jesien/zime planuje legginsy z bluzami oraz jeansy z koszulami czy sweterki ale o tym będzie osobny post. A Wy macie jakieś strony czy sklepy do polecenia    (P.S. Zdjecia ponizej)

 

Hello Everyone,

Processed with VSCO with a6 preset

I get lots of questions about clothes I wear during my pregnancy and where I purchase them. So I decided to write a blog post about this topic. During pregnancy it is hard to find clothes that are in my style. Also, pregnancy clothes are generally more baggy and overpriced! I notice the tendency to cover up the belly but why? I mean, I am pregnant and why not embrace it? I don’t have anything to hide. Personally I don’t like to cover up my belly. I feel if I will do that I would look bigger in maternity clothes – I would look like a box lol. So I pick clothes that are more body fitted. I don’t like to spend much on clothes (I prefer to spend on accessories) so I buy all my clothes at Forever21, H&M or online (prettylittlethng, Fashion Nova or Missguided). Now since I am pregnant I still buy in those stores but a size up. The only thing I ever purchased from the maternity section is pants in H&M for $35 and that’s it. I love wearing dresses during my pregnancy, becuase they are so comfortable and chic. I like to accessorize simple dress with jewelry, or if it is colder, with a jacket or kimono. In Los Angeles it is still hot so I get to wear my dresses longer. But if it will get colder I am planning to wear jeans with sweaters or leggings with oversized blouses (Yeezy style) but I will write a separate post about it. What about you guys? Do you have any pregnancy clothing tips?

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

 

Processed with VSCO with a6 preset

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s